18 травня - День боротьби за права кримськотатарського народу

18 травня в Україні відзначається День боротьби за права кримськотатарського народу. Цей день пам'яті присвячений річниці депортації кримськотатарського народу у 1944 році, коли в Середню Азіюз півострова був відправлений перший ешелон кримських татар. Виселення з Криму його споконвічного населення — кримських татар стосувалося усіх представників цієї національної спільноти:

близько 200 тисяч осіб сімдесятьма ешелонами у нелюдських умовах були відправлені до Середньої Азії, на Урал та у Сибір. Результатом такої спецоперації стала втрата народом рідної землі і майже половини своєї чисельності. За інформацією інституту національної пам’яті депортація кримськотатарського населення розпочалася о 3 годині ранку 18 травня 1944 року і завершилася, в основному, 20 травня. До операції було залучено 32 тис. співробітників НКВД. Депортованим давалося на збори від кількох хвилин до півгодини, дозволялося брати з собою особисті речі, посуд, побутовий інвентар та провізію в розрахунку до 500 кг на родину. В реальності ж вдавалося зібрати в середньому 20-30 кг речей та продуктів, абсолютна більшість майна залишалася і була конфіскована державою. Зафіксовано численні випадки мародерства. Протягом 2 днів кримських татар звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя та Сімферополя, звідки ешелонами відправляли на схід.Під час головної хвилі депортації (18-20 травня) виселено 180 014 осіб, для перевезення яких було використано 67 ешелонів. Крім того, 6 тис. мобілізованих військкоматами протягом квітня-травня кримськотатарських юнаків окремо відправлено на наряди Головного управління формування резервів до Гурьєва (Атирау, Казахстан), Куйбишева та Рибінська, а ще 5 тис. кримських татар заслано на роботи до таборів тресту «Московуголь». Разом вигнано з Криму за перші два дні 191 044 осіб. Окремо 5989 чоловік, звинувачених у співпраці з німцями, та іншого «антирадянського елементу» заарештовано під час депортації. Вони потрапили до ГУЛАГу і в подальшому не враховувалися в загальних зведеннях про вигнанців.Під час червневих депортацій болгар, вірмен, греків та «іноземних підданих» було додатково було виселено 3141 кримського татарина, яким пощастило врятуватися в травні.Таким чином, загальна кількість вигнаного з Криму корінного народу склала: 183 тис. осіб на загальне спецпоселення, 6 тис. у табори управління резервів, 6 тис. до ГУЛАГу, 5 тис. спецконтингенту для Московського вугільного тресту, а разом 200 тисяч осіб. Серед дорослих спецпоселенців знаходилося також 2882 росіян, українців, циган, караїмів та представників інших національностей, яких було виселено через приналежність до змішаних шлюбів. 

    16 травня 2017 у центральній дитячій бібліотеці ім. О.Купріна відбувся історичний екскурс «Історія депортації кримських татар», що був  присвячений пам’яті трагічної сторінки в історії кримськотатарського народу, його геноциду в 20 столітті. Користувачі бібліотеки ознайомились з історичними  фактами, передивились відеоролик «Історія одного народу», прослухали спогади очевидців, які були зібрані загальнонародної акцією "Унутма" (Пам'ятай), проведеної в 2004-2011 роках в Криму.

Тож у цей день пам’яті ми вшановуємо гнаних і принижених тоталітарним  режимом. Тих, хто зазнав тортур та знущань, передчасно зустрів смерть, знайшовши вічний притулок на чужині. Ми схиляємося перед тими, хто проніс крізь морок поневірянь вогонь національної ідентичності, зберіг своє горде етнічне єство, рідну мову та вірність власним традиціям.